Rok 2018 ogłoszony został Europejskim Rokiem Dziedzictwa Kulturowego. W ramach jego obchodów cztery siedleckie instytucje połączyły swoje siły w organizacji przedsięwzięcia, które ma na celu zachęcić nauczycieli i uczniów do zainteresowania się tematem uznanym przez Komisję Europejską jako przewodni. MSCDN, Muzeum Regionalne, I Liceum Ogólnokształcące i Szkoła Podstawowa nr 1 zaprosiły nauczycieli i uczniów z rejonu działania MSCDN Wydział w Siedlcach do udziału w konkursie fotograficzno – językowym „Jestem stąd”.

Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu przez ucznia fotografii przedstawiającej wybrany element niematerialnego dziedzictwa kulturowego naszego regionu i dodatkowo zaopatrzeniu jej krótkim opisem w języku polskim oraz wybranym języku obcym. Prace zgłaszali nauczyciele – opiekunowie merytoryczni.  Wcześniej mieli oni okazję pogłębić swoją wiedzę na temat dziedzictwa kulturowego regionu na warsztatach zorganizowanych przez MSCDN Wydział w Siedlcach.

Dziedzictwo niematerialne jest źródłem poczucia tożsamości i ciągłości. Tworzą go zwyczaje, przekaz ustny, wiedza i umiejętności oraz związane z nimi wytwory i zjawiska. Przekazywane są z pokolenia na pokolenie i ustawicznie odtwarzane w relacji ze środowiskiem lokalnym, historią i stosunkiem do przyrody. Celem konkursu było poznanie właściwych dla naszego regionu aspektów kultury niematerialnej, odkrycie ich wartości oraz promocja regionu w świecie jako ciekawego miejsca na mapie Europy, czerpiącej inspiracje do rozwoju z bogactwa kulturowego tworzących ją krajów i regionów.  

Podsumowanie konkursu odbyło się 12 czerwca br. w Muzeum Regionalnym w Siedlcach. Laureaci konkursu i ich opiekunowie otrzymali nagrody oraz dyplomy/podziękowania.
Najlepsze prace zostały udostępnione szerszej publiczności w formie ekspozycji stacjonarnej oraz w cyfrowym albumie w Internecie.

Wystawę pokonkursową można oglądać w siedleckim muzeum do 26 sierpnia br. Potem gościć będzie na międzynarodowej konferencji naukowej w Drohiczynie oraz towarzyszyć tegorocznej konferencji z okazji Europejskiego Dnia  Języków w MSCDN Wydział w Siedlcach.

W formacie wirtualnym wystawa pokonkursowa jet dostępna przez cały Europejski  Rok Dziedzictwa Kulturowego.

„Wydarzenie zostało objęte patronatem Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018”

 

00-236 Warszawa, ul. Świętojerska 9, tel. 22 536 60 00, faks 22 536 60 01

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd